Čo je sústredenie?

Sústredenie je týždňové stretnutie približne 36 najlepších riešiteľov korešpondenčného seminára v peknom prostredí vzdialenom od ruchu miest. Sústredenia organizujeme od svojho vzniku každý polrok, na jar (približne koniec februára - začiatok apríla) a na jeseň (približne na konci septembra). Na sústredení máš možnosť spoznať kopec nových skvelých ľudí s podobnými záujmami ako ty, spoznať vedúcich, ktorí ti celý polrok opravovali tvoje riešenia, naučiť sa kopec novej fyziky či informatiky a zažiť množstvo skvelých hier.

Komunita
Komunita. Spoznáš kopec skvelých ľudí.
Zábava
Zábava. Zažiješ kopec nezabudnuteľných zážitkov.
Fyzika
Rozšírenie obzorov. Naučíš sa kopec nových vecí.

Kde sa konajú sústredenia?

Každé sústredenie sa koná niekde inde. No vždy je to škola v prírode, prípadne chata v nejakom peknom a tichom prostredí. Kde sa konali predošlé sústredenia zistíte na stránke Sústredenia.

Čo sa na takom sústredení deje?

Na sústredení ťa čaká odborný aj zážitkový program.

Odborný program je tvorený prednáškami a seminármi. Okrem odborných prednášok sa môžeš tešiť aj na populárne prednášky, ktoré nesúvisia vždy len s matematikou, fyzikou, či informatikou, takže si svoje obzory rozšíriš aj v iných oblastiach.

Podstatnú časť sústredenia však tvorí zážitkový program. Celým sústredením sa ťahá určitý dej, do ktorého je zasadený celý program, vrátane hier. Tradične rozdelíme účastníkov do šiestich družiniek, v ktorých medzi sebou súťažia po zvyšok sústredenia. Pomedzi odborný program sa súťaží v netradičných športoch. Okrem toho môžeš zažiť rôznorodé hry, pri ktorých musíš tímovo spolupracovať, od akčných behačiek ktoré ťa zničia fyzicky, cez kreatívne hry ako príprava divadielok alebo konštruovania čo najlepšieho mechanického zariadenia ako napríklad katapultu či prístroja na meranie času.

Odborný program

Každý deň si môžeš vybrať z bohatej ponuky prednášok zameraných na rôzne oblasti fyziky a informatiky rôznych obtiažností. Nemusíš sa báť, určite sa nájde niečo pre teba. Okrem toho je tu pestrá paleta seminárov, ktoré sú v podstate štyri prednášky na pokračovanie. Okrem toho sú tu spomínané populárne prednášky.

Pre lepšiu predstavu uvádzame niekoľko príkladov z minulých sústredení.

Odborné prednášky

Na odborných prednáškach sa naučíš nové veci z kinematiky, zákonoch zachovania, neinerciálnych vzťažných sústavách a zotrvačných silách, termodynamiky, vektorového počtu či "fyziky bez čísiel".

Populárne prednášky

Na zopár predchádzajúcich sústredeniach odzneli populárne prednášky na témy ako fyzika v biológii, fyzika vo filmoch, volebné systémy, včely, neuroveda, ako rozpoznať hoax, chémia, meteorológia, dejiny fyziky, Slovenský kozmický program, Epidemiológia - matematika očkovaní a na mnohé ďalšie zaujímavé témy.

Semináre

Semináre sú prednášky na pokračovanie. Máš na nich možnosť si prehĺbiť svoje znalosti v určitej oblasti fyziky viac ako na prednáške ako napríklad v mechanike, elektrostatike, termodynamike.

Takto nejako to vyzeralo na seminári Tomáša Bzdušeka na sústredení.

Zážitkový program

Zážitkový program sprevádza celé sústredenie.

Dej sústredenia

Najvýraznejším prvkom sústredenia je dej, do ktorého sú tematicky zasadené všetky hry.

Druboj

Ďalší výrazným prvkom sústredení je Druboj (Družinkový boj). Účastníci sústredenia sú rozdelení do družiniek (tímov), v ktorých medzi sebou bojujú vo všetkých hrách na sústredení. Na konci sústredenia je Druboj vyhodnotený a najúspešnejšie družinky dostanú sladkú odmenu.

Nočné hry

K UFO sústredeniam neodmysliteľne patria aj nočné hry, na ktorých máš možnosť zažiť úžasnú atmosféru, ktorá zocelí tvojho tímového ducha.

GP

Na záver sústredenia, ťa čaká špeciálny deň - Grand prix, plný zážitkových hier, v ktorých máš poslednú možnosť získať posledné body do Druboja. Nakoniec nechýba tradičná bojovka proti vedúcim.

Konštrukčný quest
Konštrukčná tímová úloha.
Pevnosť
Stavba pevnosti účastníkov pred bojovkou s vedúcimi.
Gitara
Ku UFO sústredeniam neodmysliteľne patria aj večery pri gitare a do deja zasadené remaky známych piesní (hymny sústredení).

Fotky zo sústredení

Fotky zo sústredení nájdete v našom fotoarchíve.

Čas poslednej úpravy: 24. február 2020 8:07